Bērns ar autismu parastā bērnudārzā: no labās prakses līdz murgam

Press/Media

Period14 Jul 2020

Media contributions

1

Media contributions

 • TitleBērns ar autismu parastā bērnudārzā: no labās prakses līdz murgam
  Degree of recognitionNational
  Media name/outletDelfi.lv
  Media typeWeb
  Country/TerritoryLatvia
  Date14/07/20
  DescriptionIr vasaras vidus, un bērnudārzos sākusies grupu komplektēšana. Valsts realizētais iekļaujošās izglītības modelis nosaka, ka Latvijā vairs nav speciālo izglītības iestāžu. Šobrīd visos bērnudārzos realizē vispārējās izglītības programmu, kā arī ir iestādes, kas papildus īsteno dažādas speciālās programmas.
  Nereti bērnus, kuri mācās pēc šīm speciālajām izglītības programmām, dēvē par "bērniem ar kodu", jo katrai diagnozei tiek piešķirts īpašs tās apzīmējums. Latvijā joprojām pastāv lieli aizspriedumi par psihiskās veselības traucējumiem, tieši tāpēc gana daudz vecāku, it kā pamanot, ka viņu bērna attīstība īsti neatbilst normai, baidās, ignorē un cenšas to noliegt, bērnu nemaz nevedot pie speciālistiem, lai nebūtu nekādas "diagnozes" jeb "zīmoga", kas apliecinātu, ka ar viņu mazuli kaut kas nav kārtībā, vai arī diagnoze ir noteikta, bet vecāki par to neinformē izglītības iestādi. Šāda traucējumu noliegšana vai slēpšana gan par labu nenāk nevienam, īpaši jau pašam bērnam.

  Bērns ar autiskā spektra traucējumiem (AST) parastā bērnudārzā – šī ir mūsu tēma. Vai šāds bērns ar citādu pasaules uztveri spēj iekļauties neirotipisku vienaudžu sabiedrībā, cik veiksmīgi viņam tas izdodas, kādas ir lielākās problēmas sistēmā – par to visu viedokļos dalās Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādes (PII) "Bitīte" vadītāja Līga Megne, Rīgas 213. PII vadītāja Liene Jurgenberga, Latvijas Autisma apvienības vadītāja Līga Bērziņa, Autisma kabineta klīniskā psiholoģe Laila Aksjoņenko, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Konsultatīvā centra izglītības psiholoģe Agnese Puncule un departamenta sabiedrisko attiecību projektu koordinatore Sarmīte Baltmane.
  URLhttps://www.delfi.lv/calis/jaunumi/berns-ar-autismu-parasta-bernudarza-no-labas-prakses-lidz-murgam.d?id=52287003
  PersonsŅikita Bezborodovs