Nevis neaudzināts un izlutināts, bet sauc pēc palīdzības. Par ieceri veikt agrīnu mazuļu attīstības skrīningu

Press/Media

Period13 Nov 2019

Media contributions

1

Media contributions

 • TitleNevis neaudzināts un izlutināts, bet sauc pēc palīdzības. Par ieceri veikt agrīnu mazuļu attīstības skrīningu
  Degree of recognitionNational
  Media name/outletDelfi.lv
  Media typeWeb
  Country/TerritoryLatvia
  Date13/11/19
  Description"Deviņus mēnešus gaidījām rindā pie psihiatra, lai saprastu diagnozi un virzienu, kurā strādāt. Tagad puikam ir četri gadi, bet attīstība kavēta, jo savlaicīgi nav saņemta palīdzība." "Manai meitai autiskā spektra traucējumus (AST) konstatēja tikai 10 gadu vecumā, vedu pie vairākiem neirologiem, psihologiem un vietējās psihiatres, neviens speciālists neatklāja AST." "Atnāk uz 1. klasi – viss kārtībā, papīri tīri, bet pastrādāt nevar. Tā vietā, lai mācītu bērnu, pusgadu, gadu meklējam problēmas iemeslu, sūtām pie dārgiem speciālistiem, uz terapijām. Atnāktu ar rekomendācijām, mācību darbs uzreiz būtu iespējams. Skolotājiem tomēr nav ne psihiatra, ne mediķa izglītības." Šīs ir tikai dažas īsas atziņas, kas rāda, cik svarīgi bērniem jau agrīni konstatēt jebkādus traucējumus, lai atvieglotu dzīvi gan vecākiem, gan audzinātājiem bērnudārzā un vēlāk jau pedagogiem skolā.
  Jau vēstīts, ka Saeima 31. oktobrī pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, ar kuriem plānots noteikt, ka valsts nodrošinās agrīnu attīstības izvērtējumu visiem bērniem vecumā no diviem līdz divarpus gadiem. Paredzēts arī, ka valsts un pašvaldība nodrošinās īpašo vajadzību izvērtējumu, uzsākot obligāto izglītību, un nodrošinās atbilstošus individuālus pedagoģiskā atbalsta pasākumus pašvaldības un valsts mācību iestādēs.

  Tiesa, kā sarunā ar portālu "Cālis" atzīst Saeimas deputāte Marija Golubeva, kura ir viena no minēto grozījumu iniciatorēm, jau tagad ir skaidrs, ka grozījumu redakcija būs jāmaina – gan attiecībā uz bērnu vecuma diapazona paplašināšanu, gan juridiskām niansēm. Līdz šā gada decembrim ir iespējams iesniegt priekšlikumus grozījumu apstiprināšanai otrajā lasījumā, un šajā laikā paredzamas plašas diskusijas ar visām iesaistītajām pusēm. Grozījumu izstrādē piedalījušies dažādi eksperti, un šajā rakstā centīsimies izskaidrot, kādēļ plānotās izmaiņas ir tik ļoti būtiskas, turklāt ne tikai bērnu vecākiem, bet visai sabiedrībai kopumā. Par to šajā rakstā – bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs, savukārt pedagoģe Sintija Behmane dalīsies savos novērojumos, bet Inga Švarca stāstīs par abiem saviem bērniem, kuriem dažādos vecumposmos tika atklāti AST.
  URLhttps://www.delfi.lv/calis/jaunumi/nevis-neaudzinats-un-izlutinats-bet-sauc-pec-palidzibas-par-ieceri-veikt-agrinu-mazulu-attistibas-skriningu.d?id=51628581
  PersonsŅikita Bezborodovs