Obsesīvi kompulsīvie traucējumi. Par tiem palīdz runāt Zanes Zustas grāmata "Es esmu boss"

Press/Media

Period8 Jul 2021

Media contributions

1

Media contributions

 • TitleObsesīvi kompulsīvie traucējumi. Par tiem palīdz runāt Zanes Zustas grāmata "Es esmu boss"
  Degree of recognitionNational
  Media name/outletLatvijas Radio
  Media typeRadio
  Country/TerritoryLatvia
  Date8/07/21
  DescriptionKas ir obsesīvi kompulsīvie traucējumi, kā tie izpaužas bērniem un kā par tiem palīdz runāt Zanes Zustas grāmata "Es esmu boss".

  "Obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir viens no psihisko traucējumu veidiem, kurus raksturo uzmācīgas domas un uzmācīgas darbības," skaidro bērnu psihiatrs Ņikita Bezborodovs.

  Šie ir traucējumi, kas cieši saistīti ar trauksmi. Tas ir stāvoklis, kad uzmācīgās domas ir tik uzmācīgas, ka trauksme ir liela un nepanesama. Cilvēki ar to mēģina tikt galā, izveidojot ritualizētas darbības. Tas var aizņemt ilgu laiku un tas var būtiski ietekmēt ikdienu gan pieaugušajam, gan bērnam. Tad parasti par to sāk runāt kā par veselības traucējumu.

  Kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite Gunita Kleinberga piebilst, ka viens ir bailes, bet šobrīd tām pievienojas riebuma sajūta, reizēm sajūta, ka kaut kas nav kārtībā, ko bērni un jaunieši nespēj paskaidrot. Iekšējs diskomforts, kas nav ne trauksme, ne bailes, bet sajūta, kas liek kaut ko darīt un to atkārtot. Tad var runāt par traucējumu.

  Apmēram vienam no simts cilvēkiem šie traucējumi ir tik izteikti, ka būtiski traucē ikdienā. Tas ir daudz. Diemžēl daudzi cilvēki ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem nesaņem palīdzību.

  "Cilvēks ar tiem var dzīvot ilgstoši un ciest ilgstoši. Tā ir būtiska problēma," atzīst Ņikita Bezborodovs. Viņš bilst, ka ir gandarīts, ka šai tēmai ir veltīts gan raidījums, gan arī grāmata, jo par obsesīvi kompulsīviem traucējumiem maz runā publiskajā telpā.

  Bieži šie traucējumi var būt ģenētiski mantoti, bet ir atkarīgi arī no audzināšanas un vides, kurā bērns aug.

  Rakstniece Zane Zusta atklāj, ka grāmatu "Es esmu boss" viņu mudinājusi rakstīt pašas pieredze, jo ir saskārusies ar obsesīvi kompulsīviem traucējumiem.

  "Bija interese radīt materiālu vecākiem un bērniem, kuri ar to saskaras, lai viņiem būtu latviešu valodā skaidri izstāstīts, kas tas ir, par ko ir stāsts. Lai būtu darba lapas, kuras veidoju kopā ar Gunitu un Ņikitu, kuras palīdz šos traucējumu kontrolēt," skaidro Zane Zusta.

  Grāmata tapusi ātri, bet briedusi ilgi, jo Zane Zusta vēlējās nodot tālāk informāciju, kuras latviešu valodā tik ļoti trūkst.
  URLhttps://lr1.lsm.lv/lv/raksts/gimenes-studija/obsesivi-kompulsivie-traucejumi.-par-tiem-palidz-runat-zanes-zus.a146346/?highlight=bezborodovs
  PersonsŅikita Bezborodovs