Pārmantots krūts un olnīcu vēzis: ģenētiskā testēšana, agrīna diagnostika, personalizēta terapija un riska samazināšana

Press/Media

Period1 Feb 2022

Media coverage

1

Media coverage

 • TitlePārmantots krūts un olnīcu vēzis: ģenētiskā testēšana, agrīna diagnostika, personalizēta terapija un riska samazināšana
  Degree of recognitionNational
  Media name/outletŽurnāls "Latvijas ārsts"
  Media typePrint
  Country/TerritoryLatvia
  Date1/02/22
  DescriptionIr pagājuši vairāk kā 25 gadi, kopš 1994. un 1995.gadā atklāti ar pārmantotu krūts un olnīcu vēzi saistītie BRCA1 un BRCA2 gēni. Vēl pirms 10 gadiem BRCA1/2 testēšanas loma klīniskajā praksē tika diezgan apšaubīta. Arī Holivudas aktrises Andželīnas Džolijas personīgās pieredzes publiskošana saistībā ar BRCA1 gēna mutāciju izraisīja pretrunīgas reakcijas. Kāda situācija ir pašreiz? Vai un kā ģenētiskās testēšanas pieejamība ietekmē krūts un olnīcu vēža aprūpi šodien? Ko šī informācija dod pacientam?
  Jāatzīst, ka šo atklājumu ietekmi ir grūti pārvērtēt. Nozīmīgai krūts un olnīcu vēža pacientu daļai ir kļuvusi pieejama savlaicīga onkoloģiskā riska noteikšana, agrīna diagnostika un pat slimības profilakse. Papildus tam, BRCA1/2 pozitīva krūts un olnīcu vēža gadījumā ir pieejama personalizēta terapija, ieskaitot tādus medikamentus kā PARP inhibitorus. Sakarā ar to BRCA1/2 statusa noteikšana krūts un olnīcu vēža gadījumā ir kļuvusi par rutīnas praksi arī Latvijas onkoloģiskajās slimnīcās. Savukārt, klīniskā ģenētiķa dalība krūts vēža ārstēšanas komandā ir ne tikai viena no Eiropas krūts centru sertifikācijas obligātajām prasībām, bet arī ikdienas prakse Latvijā. Tā kā Pārmantots krūts un olnīcu vēzis ir viena no tā saucamajām retajām slimībām (ORPHA kods 145), tad jau vairākus gadus sadarbībā ar BKUS reto slimību koordinācijas centru un Veselības ministriju šīs pacientes tiek iekļautas īpašā reto slimību reģistrā. Šajā žurnāla numurā divos rakstos pievērsīsimies vairākiem ar pārmantotu krūts un olnīcu vēža aprūpi saistītiem aktuāliem aspektiem.
  Producer/AuthorLatvijas ārsts"
  URLhttps://www.arstubiedriba.lv/category/latvijas-arsts-numuri/
  PersonsZanda Daneberga, Arvīds Irmejs, Pēteris Loža, Jeļena Maksimenko, Signe Subatniece, Jānis Gardovskis

Field of Science

 • 3.1 Basic medicine
 • 3.2 Clinical medicine