Biomarķieru loma galvas traumas diagnostikā un prognozēšanā

Translated title of the contribution: Evaluation of the role of biomarkers in diagnostics and prognostication of head injuries

Research output: Types of ThesisDoctoral Thesis

Abstract

Galvas traumas ir viens no biežākajiem nāves un invaliditātes cēloņiem visā
pasaulē un rada nopietnas sociāli ekonomiskas problēmas. Procentuāli iedalot galvas traumas pēc smaguma pakāpēm, aptuveni 88% ir vieglas galvas traumas, 7% - vidēji smagas un 5% - smagas un fatālas galvas traumas, pēc kurām bērni bieži iegūst paliekamu invaliditāti.
Ir pierādīts, ka visneprognozējamākās ir vieglās galvas traumas, kuras sākumā
novērtētas ar GCS 13-15 ballēm, attālākā periodā pēc traumas notikuma pacientiem var izraisīt intrakraniālas asiņošanas, difūzu aksonālu bojājumu, tādēļ šo traumu guvušo pacientu grupai svarīga īpaši precīza akūtas diagnozes un gala rezultāta prognozes noteikšana. Līdz ar to īpaša loma tiek pievērsta biomarķieriem kā galvas traumasprognozes indikatoriem.
Pētījuma mērķis bija smadzeņu sekundārajam bojājumam raksturīgu
biomarķieru ekspresijas izpēte smadzeņu audu materiālā un perifēro asiņu paraugos
dažādos laika periodos pēc traumas.
Pētījuma morfoloģijas sadaļā tika iekļauti 28 dažāda vecuma pacienti pēc
fatālām galvas traumām, klīniskajā sadaļā – 18 pacienti ar smagām, vidēji smagām un vieglām galvas traumām līdz septiņu gadu vecumam.
Morfoloģijas sadaļā tika izpētīti un analizēti citoskeleta proteīna GFAP,
diedziņu NF, citokīnu IL-6 un IL-10 ekspresija smadzeņu audos, tika noteikts
apoptotisko šūnu daudzums un sadalījums smadzeņu audos traumas un pretsitiena vietās gan bērniem, gan pieaugušajiem, kuri miruši notikuma vietā, un tiem, kuri miruši attālinātā laikā pēc traumas. Klīniskajā sadaļā tika noteikti un analizēti 10 iekaisuma biomarķieri asins serumā bērniem vecumā līdz septiņiem gadiem četrās definētās laika vienībās (24;48;72 un 96 stundas pēc traumas) smagu, vidēji smagu un vieglu galvas traumu gadījumā.
Translated title of the contributionEvaluation of the role of biomarkers in diagnostics and prognostication of head injuries
Original languageLatvian
Supervisors/Advisors
  • Pilmane, Māra, First/Primary/Lead supervisor
  • Pētersons, Aigars, Second/Co-supervisor
Place of PublicationRiga
Publisher
Publication statusPublished - 2013

Keywords*

  • Doctoral Thesis

Field of Science*

  • 3.2 Clinical medicine

Publication Type*

  • 4. Doctoral Thesis

Fingerprint

Dive into the research topics of 'Evaluation of the role of biomarkers in diagnostics and prognostication of head injuries'. Together they form a unique fingerprint.

Cite this